Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy.

W Polsce stwierdzono dotychczas ponad 450 gatunków dzikich pszczół, najbardziej znana jest pszczoła miodna. W ostatnich latach coraz więcej organizacji ekologicznych zwraca uwagę na zagrożenia, które powodują ginięcie owadów zapylających. Według nich, głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk – bazy pokarmowej i lęgowej, następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom.

Dlaczego pszczoły są takie ważne?
Ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Główną zaletą pszczół jest oczywiście produkowany przez nich miód, który używany jest do wielu rzeczy. Miód nie dość, że jest słodki i jest głównym składnikiem podczas robienia różnych wypieków to ma także właściwości lecznicze sprawdza się przy przeziębieniach i bólach gardła. Obniża ciśnienie krwi, uspokaja działa nasennie, jednocześnie pobudza mózg do pracy.

Czy wiesz, że …
Pszczoły posiadają KOSZYCZEK PYŁKOWY jest to wgłębienie na trzeciej parze nóg pszczoły robotnicy, otoczone długimi zagiętymi do środka szczecinkami, służą do formowania i przenoszenia obnóży pyłkowych. Dzięki tym koszyczkom pszczoły mogą przenosić pył zebrany z kwiatów prosto do ula. Napełnienie koszyczków pyłkiem odbywa się podczas lotu.

Więcej ciekawostek o pszczołach można przeczytać na gazetce obok świetlicy, którą stworzyła pani Justyna.

Dzieci przygotowując się do tego dnia wykonały z panią Alą i Panią Ewą piękne prace plastyczne, które także zobaczyć można obok świetlicy.