Ciekawostki o świętach Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czeka prawie każdy. Są to święta chrześcijańskie w czasie których rodzi się Jezus.

Święta obchodzone są 25 i 26 grudnia i poprzedzone są Wigilią 24 grudnia.

O świętach Bożego Narodzenia jest wiele ciekawostek. Oto kilka z nich. 

  1. Święta Bożego Narodzenia obchodzone są co roku w tym samym czasie. Wigilia poprzedza je i kończy okres adwentu, który trwa cztery tygodnie i jest czasem oczekiwania na Jezusa. Wigilia to uroczysta kolacja podczas, której tradycją jest 12 dań na stole. Jest to dzień postny a dania na stole są bezmięsne. Kiedyś wigilia nie mogła odbywać się w niedzielę, gdyż uznawano, że niedziela to nie dzień postu więc była przełożona na sobotę a Boże Narodzenie trwało 3 dni.

2. Tradycją jest wieszanie jemioły pod sufitem i całowanie się pod nią. Mówi się, że pocałunek pod jemiołą przynosi szczęście na kolejny rok.

3. Mało kto wie, że wigilia pierwotnie była ucztą, którą składano duchom w ramach ofiary. Jest ona zapożyczona z wierzeń słowiańskich z okresu średniowiecza. Bardzo starannie się do niej przygotowywano i dbano o każdy szczegół. Mówiono, że jaka wigilia taki cały przyszły rok.

4. Najbardziej popularną kolędą jest „Cicha noc”, która znana jest na całym świecie. Jest tłumaczenie jest w ponad 300 językach.

5. W różnych rejonach polski są różne zwyczaje związane z prezentami. Do niektórych prezenty przynosi Gwiazdor, Mikołaj, Gwiazdka, Aniołek lub Jezusek. W niektórych regionach prezenty otrzymuje się po kolacji wigilijnej albo w poranek Bożego Narodzenia.

6. Zwyczaj związany z przynoszeniem prezentów został powiązany z biskupem z Miry, który rozdawał swój majątek osobom ubogim i pokrzywdzonym przez los. To on jest pierwowzorem świętego Mikołaja.

7. Pierwsza gwiazda na niebie to znak rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. Odnosi się to do gwiazdy betlejemskiej, którą ujrzało 3 mędrców-Kacper, Melchior i Baltazar. Jest ona symbolem pokazującym granicę między światem znanym a światem cudów, codziennością a świętem. Jest tajemnicą i zagadką a z drugiej strony jasnością i nadzieją.

8. Tradycją jest zostawienie przy wigilijnym stole pustego nakrycia dla przypadkowego gościa, który zapuka do naszych drzwi w ten wyjątkowy wieczór. Jest to symbol obecności Jezusa, który odwiedza każdego człowieka. Pokazuje, że jesteśmy w stanie pomóc każdemu kto się o to zwróci. Nakarmimy biednego, samotnego mędrca pukającego do naszego domu. Miejsce to symbolizuje również bliskich, którzy odeszli do świata zmarłych ale są w naszej pamięci.

9. Łamanie się opłatkiem jest kolejną tradycją i symbolem świąt Bożego Narodzenia. Składamy sobie wtedy życzenia i dzielimy się wzajemnie opłatkiem, który był wcześniej poświęcony. Odnosi się to do starochrześcijaństwa w którym na ołtarzu składano chleb ofiarny. Był to symbol miłości i jedności chrześcijańskiej. Jest to gest życzliwości i wzajemnego czystego serca wobec drugiego człowieka.

10. W kościele katolickim o północy jest pasterka, która oznacza narodziny Jezusa Zbawiciela. Kończy się adwent a zaczyna się czas wielkiej radości z narodzin Jezusa. Charakteryzuje się zgaszonymi światłami w kościele, które stopniowo są zapalane podczas śpiewania kolędy.

11. Strojenie choinki jest jedną z najmłodszych tradycji. Światełka są symbolem przyjścia Jezusa na świat a kolor zielony symbolizuje nadzieję i wieczną zieleń.

12. Sianko pod wigilijnym obrusem chowamy z kilku powodów. Zgodnie z pogańskimi przekonaniami ma ona stanowić dobrą wróżbę na nadchodzący rok. Sianko oprócz symbolu dobrobytu i urodzaju, ma przypominać nam również o Jezusie Chrystusie. O tym, że urodził się on w stajence i został złożony w żłobie, bo nie było dla niego miejsca w gospodzie. O tym, że to nie bogactwo jest w życiu najważniejsze. Sianko pod obrusem ma symbolizować skromność, jaką każdy chrześcijanin powinien nosić w sercu.

13, Podobnie jak w większości krajów Europy Środkowej, Święta Bożego Narodzenia w Polsce to osobliwa i ukochana okazja. Większość polskich uroczystości bożonarodzeniowych odbywa się 24 grudnia i choć dla wielu Polaków nie jest to oficjalne święto państwowe, to dla nich jest to jedna z najważniejszych i najbardziej rodzinnych dat w kalendarzu.

Jeszcze parę innych ciekawostek związanych z Wigilią:

  1. W średniowieczu chrześcijanie celebrowali Adama i Wigilię w Wigilię Bożego Narodzenia.
  2. 24 grudnia 1968 r. astronauci Bill Anders, Jim Lovell i Frank Borman przeczytali Księgę Rodzaju, gdy orbitowali wokół księżyca.
  3. Polska naprawdę uwielbia swoje kolędy. I są ich setki.
  4. Co roku w Wigilię Bożego Narodzenia Libia obchodzi swoje Święto Niepodległości.
  5. Włosi obchodzą Święto Siedmiu Ryb w Wigilię Bożego Narodzenia.
  6. Wielu Polaków czeka, aż pierwsza gwiazda pojawi się na niebie, a następnie siada do jedzenia 24 grudnia. Tradycja ta upamiętnia Gwiazdę Betlejemską, która według Nowego Testamentu poprowadziła Mędrców do miejsca narodzin Chrystusa.
  7. Wigilia odnosi się do wieczoru lub całego dnia przed świętami Bożego Narodzenia.
  8. W Boliwii w Wigilię Bożego Narodzenia obchodzą Misę del Gallo lub Mszę Koguta.
  9. Wigilia jest znana w Obrządku Bizantyjskim jako Paramony (co oznacza „przygotowanie”). W tym dniu pobożni chrześcijanie bizantyjscy również praktykują Post Narodzenia Pańskiego.
  10. Niemcy nazywają Wigilię Heiligabend, (Święty Wieczór), kiedy czyste serce ma być w stanie usłyszeć rozmowę zwierząt.
  11. Opłatek to wafelek wykonany z mąki i wody wytłoczony wizerunkiem religijnym. Każda osoba uczestnicząca w obchodach Bożego Narodzenia dostaje jeden, a następnie dzieli się kawałkami z innymi.
  12. Pierwsze wykonanie kolędy Cicha noc miało miejsce w kościele św. Nikolausa w Oberndorfie, w Austrii, w Wigilię 1818 roku.
  13. We Francji Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest wieczorem 24 grudnia, w którym rodziny spotykają się razem i cieszą się tradycyjnym francuskim posiłkiem wigilijnym Le Réveillon i winem.
  14. W Wigilię Bożego Narodzenia w kościołach odprawiana jest również msza święta o północy.
  15. Aby dostarczyć prezenty w Wigilię każdemu dziecku na Ziemi, Mikołaj musiałby przebyć 355 miliardów kilometrów, spędzając w każdym domu 0.0002 sekundy.
  16. Większość Polaków otrzymuje prezenty bożonarodzeniowe od Świętego Mikołaja – ale czy wiesz, że mamy jeszcze pięć innych mistycznych postaci, które obdarowują nas prezentami także w okresie świąt zimowych?
  17. Ludzie wymieniają się również prezentami bożonarodzeniowymi w Wigilię Bożego Narodzenia.
  18. W XVII wieku żydowscy uczeni nadali nazwę „Nittel Nacht” Wigilii.
  19. Carol Vorderman i Ed Miliband są wśród osób, które mają urodziny w Wigilię.
  20. Zgodnie ze starym przesądem, chleb upieczony w Wigilię nigdy nie będzie pleśniał. Nie zostało to zweryfikowane przez naukowców.
  21. 100 lat temu ludzie opowiadali straszne historie o duchach w Wigilię.

OPRACOWAŁA: P. AGNIESZKA PIETRZAK-TARNOWSKA