PROPOZYCJA PANI JUSTYNY DĄBEK
19.12.2020
Dzień Wiecznie Zielonych Roślin
Rośliny wiecznie zielone – są to rośliny, u których występuje całoroczny przyrost nowych liści, przy czym stare liście zrzucane są stopniowo, także w okresie całorocznym lub wieloletnim, przez co roślina jest cały czas zielona, nigdy nie tracąc wszystkich liści.
Popularne rośliny wiecznie zielone:
Bukszpan
Jest bardzo popularny w Polsce. Możesz znać tę roślinę z Wielkanocy. To właśnie tą rośliną ozdabiane są nasze koszyczki ze święconką Sprawdzi się także jako żywopłot. To bardzo dekoracyjny, wolno rosnący i zimozielony krzew liściasty lub niewielkie drzewko dorastające do 3 m wysokości. Charakteryzuje się bardzo gęstym ugałęzieniem oraz drobnymi, błyszcząco zielonymi liśćmi.
Zastosowanie:
- Żywopłot;
- Ozdoba do koszyczka wielkanocnego.
Tuja
Drzewa te są większości mrozoodporne i zielone przez cały rok. Na pewno je znasz, choćby nawet w czasie zimy. W wielu domach na ogródku ozdabia je się bombkami, łańcuchami czy lampkami. Czy wiesz, że z łuskowatych igieł szyszek oraz gałązek jest pozyskiwany olejek tujowy?! Olejek ten ma wiele pożytecznych właściwości zdrowotnych m.in. pomaga w czasie infekcji górnych dróg oddechowych,
Zastosowanie:
- Olejek zdrowotny;
- Choinka.
Jemioła
Często kiedy jedziesz z rodzicami samochodem widzisz na drzewach zielone kulki i zastanawiasz się co to jest? To nic innego jak jemioła – jest to roślina półpasożytnicza, do życia potrzebna jest jej woda i sole mineralne, które pobiera od drzewa na którym się znajduje. Zwykle spotykana jest na sosnach, topolach oraz brzozach, jednak najsilniejszymi właściwościami leczniczymi podobno odznacza się jemioła, która rośnie na dębach. Jemioła ma duże zastosowanie lecznicze, m.in. jest dobra na serce, wspomaga pamięć i koncentrację czy przyspiesza metabolizm. Jemioła może Ci się kojarzyć przede wszystkim z bożonarodzeniowymi dekoracjami. Ma przynosić szczęście, chronić przed złodziejami. Zwyczaj całowania się pod jemiołą w Boże Narodzenie ma zapewnić szczęście zakochanym.
Zastosowanie:
- Zastosowanie lecznicze;
- Dekoracje bożonarodzeniowe.
Jałowiec
Należy do zawsze zielonego krzewu, jest niskim drzewem. Najbardziej rozpowszechniony przedstawicieli iglastych drzew na Ziemi. Tą nazwę możesz znać m.in. z kuchni. Jałowiec stosowany jest jako przyprawa do różnych potraw w szczególności dodawana jest do mięs. Ponadto korzenie czasem wykorzystywano do wyplatania koszy a olejki pozyskiwane z jałowca są wykorzystywane w medycynie.
Zastosowanie:
- Przyprawa;
- Wyplatanie koszy;
- Olejek przydatny w medycynie.
Ostrokrzew
Jest zimozielony i ma czerwone owoce. Liście mają ładny, ostro powycinany kształt. To drzewo, które może wyrosnąć nawet na wysokość 25 metrów, chociaż w tej chwili jest najczęściej traktowane jako roślina ozdobna. Jest rośliną leczniczą, z którego napar można stosować między innymi w leczeniu kataru. Uznawane jest w kulturze za drzewo ochronne, magiczne – osłaniające przed złymi mocami, czy też niebezpiecznymi zwierzętami.
Zastosowanie:
- Zastosowanie lecznicze;
- Ochrona przed złymi mocami.
Cis pospolity
To nieduże, wolno rosnące drzewo. Jest to roślina bardzo nietypowa jak na drzewo iglaste – próżno szukać na nim szyszek. Często wykorzystywany na żywopłoty ponieważ doskonale znosi cięcie. Ich osnówki są przysmakiem ptaków. Poza osnówką wszystkie części cisu zawierają silnie toksyczne substancje i mogą być śmiertelnie trujące.
Zastosowanie:
- Żywopłot;
- Pokarm dla ptaków.
Mahoń pospolity
Na pewno widzieliście ten krzew to zimozielony krzew o charakterystycznych skórzastych liściach. Mahonia pięknie kwitnie, przebarwia się jesienią na czerwono i ma ciekawe ozdobne owoce. Jest powszechnie używany w wieńcach i wiązankach a także dekoracji bożonarodzeniowych. Nadaje się na nieformowane żywopłoty. Jednak na wiosnę daje z siebie dużo więcej. Zauważają to pszczoły, które zwabione słodkawym zapachem wybierają się do niej po pyłek. A po granatowe kulki chętnie przylatują ptaki.
Zastosowanie:
- Wiązanki;
- Żywopłot;
- Przysmak dla ptaków.
Dzień wiecznie zielonych roślin ma na celu zwrócenie na nie uwagi i potrzebę ich ochrony.
#####################################################################
05.12.2020
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
-
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych.
-
To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili WAS do współdziałania.
-
To dzień, w którym warto podziękować za ich poświęcony czas i trud w codziennych działaniach na rzecz lepszego świata.
Kto to jest Wolontariusz?
Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, świadomie oraz bez wynagrodzenia niesie pomoc innym, angażując się w wykonywaną pracę.
Wolontariuszem może zostać każdy – TY TAKŻE!!!
Jeśli tylko masz chęć do zaangażowania się w różnego typu inicjatywy.
Chcesz zostać wolontariuszem i nieść pomoc innym? Sprawdź czy posiadasz te cechy:
-
Wrażliwy
-
Otwarty na ludzi
-
Lojalny
-
Odważny
-
Najlepszy
-
Tolerancyjny
-
Asertywny
-
Rozsądny
-
Inteligentny
-
Ambitny
-
Troskliwy
Nie jesteś pewny czy się nadajesz aby zostać wolontariuszem? Poniżej kilka pytań, które ułatwią Ci podjęcie decyzji
-
Czy łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi?
-
Co chciałbyś robić jako wolontariusz?
-
Jak dużo czasu możesz poświęcić na wolontariat?
-
Jakie masz umiejętności?
-
Czego chcesz się nauczyć?
Kodeks wolontariusza
-
Bądź pewny
-
Bądź przekonany
-
Bądź lojalny
-
Przestrzegaj zasad
-
Mów otwarcie co czujesz
-
Dokształcaj się
-
Bądź osoba, na której można polegać
-
Działaj w zespole
Szkolny wolontariat
Wolontariat szkolny daje wiele możliwości. Jest to okazja do sprawdzenia siebie, wykorzystania swoich zdolności, zdobycia wiedzy, nowych zainteresowań i umiejętności – jednym słowem – do samorozwoju. Zapewnia satysfakcję płynącą z niesienia pomocy innym, pomaga odkrywać sens życia, zaspokaja potrzebę przynależności do grupy, umacnia świadomość bycia potrzebnym oraz kształtuje odpowiedzialną postawę życiową.
Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może zostać każdy uczeń na dowolnym etapie edukacyjnym
Zalety uczestnictwa w szkolnym wolontariacie:
-
Rozwija i kształtuje osobowość;
-
Uczy realizować potrzeby ludzkie z poszanowaniem drugiego człowieka;
-
Pomaga w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności;
-
Pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach;
-
Aktywizują społeczność szkolną i spędzają pożytecznie czas;
-
Zapewnia satysfakcję płynącą z niesienia pomocy innym.
Zadania szkolnego wolontariatu:
-
Udział w organizowaniu akcji podtrzymywania i upowszechniania kulturowej i obywatelskiej tradycji narodowej;
-
Udział w organizowaniu akcji promujących naukę, edukację, oświatę i wychowanie;
-
Udział w akcjach promujących ekologię i ochronę zwierząt.
Źródło: www.men.gov.pl
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o wolontariacie wejdźcie na stronę www.wolontariat.org.pl
lub zadzwońcie pod numer telefonu
0-800 300 594
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
22.11.2020
Światowy Dzień Kredki
-
Kredka, co to takiego? Na pewno wiecie;) Dla tych, którzy jednak chcieliby pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zapraszam do ilustracji poniżej!
Co to jest KREDKA?
– Kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania.
Kiedy powstała pierwsza KREDKA?
-Pierwszą kredkę dziecięcą można było kupić w 1903 roku.
Z czego zrobiona jest KREDKA?
– Kredka zrobiona jest z kolorowej pasteli, węgla drzewnego lub kredy.
-
Kilka pomysłów na ciekawą pracę plastyczną z użyciem kredek!
I Jesienne drzewa ze ścinek od kredek
Co potrzebujesz:
– kredki;
– kartka papieru;
– klej;
– temperówka;
– ołówek
Na samym początku narysuj na kartce drzewo i pokoloruj je.
Zatemperuj kredki, najlepiej jak będą kolorów jesieni (np. żółty, brązowy, czerwony, pomarańczowy). Na pokolorowanym drzewie przyklejaj strużyny w formie listków, w ten sposób powstanie piękne jesienne drzewo.
II Kwiatki ze ścinek od kredek
Co potrzebujesz:
– kredki;
– kartka papieru;
– klej;
– temperówka.
Na samym początku pracy zatemperuj kredki, staraj się zrobić długie strużyny – będą to płatki naszych kwiatków. Na kartce smarujemy klejem kółka i przyklejamy strużyny.
Gdy już przykleisz ścinki, weź swoje kredki i pokoloruj środki naszych kwiatuszków.
Na koniec dorysuj do kwiatków łodygi i listki i praca gotowa
III Jesienne kolorowanki
Potrzebujesz tylko swoje kredki. Pokoloruj obrazki tak jak uważasz , niech poniesie Cię fantazja.
- 5 ciekawostek o KREDKACH
- Kredki po których można chodzić!
Tak dobrze czytasz, kredki po których można chodzić. Co prawda nie do końca chodzi tu o ich realną postać. Na schodach prowadzących nad Wartę namalowano kredki na każdym stopniu. Najbardziej kolorowe schody w Polsce znalazły się w światowym zestawieniu najpiękniejszych schodów na świecie
- Kolorowa jazda na rowerze!
Dwóch naukowców stworzyło produkt, który czyni z naszego roweru kredkę! Myślisz, że to nie możliwe? A jednak! do ramy roweru przyczepiamy pojemnik wypełniony specjalną ekologiczną kredą. Kiedy jedziemy koła naszego roweru rysują po drodze. Zostawiamy za sobą kolorowy ślad, który nie tylko ozdabia szare ulice. Spełnia to też funkcje bezpieczeństwa: dzięki temu kierowcy wiedzą, w którym miejscu należy uważać na rowerzystów.
- Kredek używa nawet NASA!
Czy wiedziałeś, że pierwszy obraz Marsa powstał namalowany kredkami? Naukowcy, kolorowali dane numeryczne, uzyskując obraz powierzchni planety. Pracownicy nie mogli się doczekać na oficjalnie przetworzony obraz Marsa dlatego skleili paski papieru, zadrukowane liczbami, w planszę i zaczęli zapełniać ją kolorami. Powierzchnia Marsa okazała się kolorowanką. Pierwsze rzeczywiste obrazy dotarły na Ziemię dopiero jakiś czas później.
- Biżuteria z kredek!
Czeszka Anna Čurlejová, która zaprojektowała kredkową biżuterię. Artystka odcina cienkie kawałki kredek- pionowo lub poziomo i tworzy z nich unikalne kompozycje. To wyjątkowe zestawienie naszyjników, bransoletek, broszek i kolczyków.
-
Rzeźby z kredek!
Jennifer Maestre tworzy wyjątkowe rzeźby z ołówków, długopisów i oczywiście kredek. Jej pomysły są bardzo kolorowe i oryginalne. Tnie kredki na małe kawałki, ostrzy je i tworzy wielobarwne kompozycje.
-
Ulubiony kolor na świecie
Zastanawiasz się, który kolor jest tym ulubionym? Niebieski to właśnie ta kredka zdaniem naukowców jest tą najpopularniejszą. Dlaczego? Niebieski to kolor, który występuje wszędzie – w sztuce, we florze i faunie, w dodatkach dekoracyjnych. Nie przez przypadek właśnie kolor niebieski stosowany jest przy walce przeciwko złemu samopoczuciu – zwłaszcza pojawiającemu się zimą. Poza tym ma wielki wpływ na kreatywność umysłu.
-
A czy wiesz jak powstają kredki, którymi malujesz? Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku, z którego dowiesz się jak tworzone są kredki w 4 etapach
https://amexgroup.pl/wp-content/uploads/2018/11/Jak-powstaje-kredka-Faber-Castell.mp4