Działaj z imPETem

 

Kampania „Działaj z imPETem!” to innowacyjny projekt ponad podziałami którego celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET.

Statystyczny Polak wypija około 46 litrów napojów gazowanych rocznie. W kraju, który tak jak Polska, liczy ponad 38 milionów mieszkańców, roczne spożycie napojów gazowanych wynosi prawie 2 miliardy litrów. Większość napojów sprzedawanych jest w plastikowych butelkach. Korzystamy z nich chętnie, bo są zdecydowanie lżejsze niż szklane butelki, w których sprzedawane były napoje przed laty. Nie zastanawiamy się jednak, czy materiały, z których wykonana jest butelka plastikowa są dla nas szkodliwe i co dzieje się z butelką, gdy już ją opróżnimy i wyrzucimy do kosza. A o tym warto porozmawiać.

Rodowód butelki plastikowej

Plastikowe butelki powstają z tworzyw sztucznych, takich jak: polietylen czy polipropylen. Zaś tworzywa sztuczne uzyskiwane są głównie z ropy naftowej. Główną zaletą tworzyw sztucznych jest to, że skutecznie zastępują inne materiały, jak np. szkło. Nie da się jednak ukryć, że stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Dlatego też, tak istotne jest by tworzywa sztuczne poddawane były powtórnemu przetworzeniu, czyli recyclingowi. Nieprzetworzona butelka rozkłada się w ekosystemie 500 lat!!

Butelka po raz drugi, czyli recykling

W przypadku butelki plastikowej PET proces recyclingu przebiega następująco: najpierw butelki dostarczane są w postaci sprasowanych bel do hali produkcyjnej, później trafiają do bębna przesiewowego, gdzie następuje oddzielenie zanieczyszczeń mechanicznych, po czym butelki segregowane są w zależności od rodzaju polimeru na taśmach transmisyjnych. W dalszej części procesu, butelki umieszczane są w specjalnym młynie, w którym podlegają rozdrobnieniu na płatki. Następnie całość trafia do separatora, który odsiewa od przemiału etykiety, brud i pył. Kolejnym etapem jest oczyszczanie i osuszanie przemiału. Czysty i suchy przemiał poddawany jest procesowi regranulacji, w wyniku którego otrzymujemy regranulat PET.

Co m.in. można wyprodukować z butelek PET?

  • włókno poliestrowe, z którego powstają np. bluzy polarowe (do wyprodukowania 1 bluzy potrzeba 35 butelek PET), torby na zakupy (1 torba = 5 butelek), ubrania narciarskie, namioty, plecaki a nawet buty;
  • narzędzia malarskie – kuwety malarskie, pędzle, wałki;
  • meble ogrodowe,
  • długopisy, segregatory, teczki,
  • zabawki,
  • lampy.

Czy wiesz jak prawidłowo segregować butelki plastikowe?

Butelki plastikowe wrzucaj do ŻÓŁTEGO pojemnika, ale nim to zrobisz musisz pamiętać o kilku rzeczach:

OPRÓŻNIJ ZAWARTOŚĆ —-> ODKRĘĆ NAKRĘTKĘ —-> ZGNIEĆ BUTELKĘ.

Byście lepiej mogli prześledzić drogę butelki PET od momentu wrzucenia jej do pojemnika do segregacji aż do powstania z niej nowego produktu, zapraszamy Was na wirtualny spacer po śmieciarce Mieci! 🙂

https://mieciazimpetem.pl/

Dobrej zabawy!! 🙂