CIEKAWOSTKI NAUKOWE

PROPOZYCJA PANI JUSTYNY DĄBEK 

CIEKAWOSTKI

O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU

  1. Jak bardzo jest popularny Święty Mikołaj?

  • Czy wiesz, że Święty Mikołaj jest najpopularniejszym na świecie niebiblijnym świętym? W Wielkiej Brytanii jest ok 400 kościołów pod jego wezwaniem, najwięcej natomiast jest we Francji i Niemczech – ponad dwa tysiące. Ponadto wielu artystów portretuje go częściej niż innego świętego z wyłączeniem oczywiście Matki Boskiej.

  1. Kiedy Święty Mikołaj stał się popularny?

  • Wieść o świętym Mikołaju rozniosła się po tym, jak podarował trzem ubogim dziewczynom posag.
  1. Czy Mikołaj jest czyimś patronem?

  • Oczywiście, że tak! Święty Mikołaj jest m.in. patronem bankowości, żeglarstwa, sierot, piekarzy, rolników oraz UCZNIÓW

  1. Święty Mikołaj – biskup z Miry

  • Mikołaj z Miry jest świętym katolickim i prawosławnym. Biskup Miry wstawił się cudami oraz pomocą biednymi potrzebującym. Przez wieki był on jednym z najbardziej czczonych świętych na zachodzie i wschodzie.

  1. Kto stworzył współczesna wersję Mikołaja?

  • Thomas Nast to właśnie on pomógł w tworzeniu współczesnego wizerunku Mikołaja. Przedstawił go jako wesołego z wydatnymi policzkami, ubranego na czerwono. Taki Święty Mikołaj stał się jeszcze bardziej popularny za sprawą reklamy Coca – Coli z 1931 roku.

  1. Jak wyglądał historyczny Święty Mikołaj?

  • Osoby, które zajmują się badaniem historii przedstawiają świętego Mikołaja jaka człowieka z brodą, w szatach biskupa z mitrą (wysokie nakrycie głowy) i pastorałem (długa laska o ślimakowato zwiniętym zakończeniu).

  1. Gdzie znajduje się największe sanktuarium Świętego Mikołaja?

  • Największe Sanktuarium Mikołaja znajduje się we włoskim Bari.

  1. Czy Święty Mikołaj daje niegrzecznym dzieciom rózgę?

  • Święty Mikołaj daje niegrzecznym dzieciom nie rózgę, a węgiel. Mikołaj dostaje się do domów przez komin, dlatego też po drodze bierze ze sobą węgiel

  1. Dlaczego wieszamy skarpety na kominku?

  • To znak dla Świętego Mikołaja, że czekamy na niego. W Holandii dawniej dzieci zostawiały buty przy kominku, w Czechach skarpety na ramach okiennych, natomiast w Austrii dzieci kładły buty na parapecie. Obecnie większość dzieci wiesza na kominku duże skarpety a na stoliczku zostawiają mleko i ciastko, które ma stanowić nasze podziękowanie za podarunki od Mikołaja.

  1. Czy wiesz jak nazywa się Święty Mikołaj w innych krajach?

  • USA – Santa Clause

  • Austria – Christkind

  • Brazylia – Papai Noel

  • Chiny – Dun Che Lao Ren

  • Anglia – Father Christmas

  • Niemcy – Pelze – Nicol

  • Hawaje – Kanakaloka

  • Włochy – La Befana

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI WIOLETTY HAŁAS I EWY PTASZNIK

CIEKAWOSTKI O ZIMIE.

Zima – jedni ją kochają, inni nie mogą doczekać się jej końca. Jednak bez względu na to, do której grupy należysz – warto poznać kilka ciekawostek na temat tej pory roku!

  1. W grudniu dzień zazwyczaj jest pochmurny, a promienie słoneczne widzimy rzadko. Jednak to właśnie w tym miesiącu nasza planeta znajduje się najbliżej słońca.

2. Największy płatek śniegu spadł w 1887 roku w Montanie. Miał aż 38 centymetrów szerokości i 20 centymetrów grubości. Rzecz jasna, płatek doczekał się miejsca w księdze rekordów Guinnessa.

3. Chińska śliwa, nazywana w Polsce jako „morela japońska” to jedna ze znikomej liczby roślin kwitnących zimą. W styczniu pojawiają się piękne kwiaty, które symbolizują nadzieję. Roślina występuje w Chinach, Japonii i Tajwanie.

4. Rekord w ilości aniołków na śniegu został ustanowiony w 2004 w Ontario. Dzieci w kilkunastu szkół zebrały się w jednym miejscu i w tym samym momencie zaczęły robić aniołki na śniegu. Tym samym ustanowili rekord 15 851 śnieżnych aniołków.

5. W 2010 roku miała miejsce najniższa do tej pory temperatura na Antarktydzie: -93,20 stopni C. Naukowcy twierdzą jednak, że w niedługim czasie rekord ten może zostać pobity.

6. Niemal 35 metrów wysokości – tyle miał największy bałwan, jakiego dotąd ulepiono. Gigantyczna konstrukcja stanęła w lutym 1999 roku w Maine, tym samym pozbawiając wymiarowego pierwszeństwa innego śnieżnego potwora – bałwana z Japonii, który osiągnął „zaledwie” niecałe 30 metrów wzrostu.

7. Istnieje coś takiego jak chionofobia, czyli paniczny lęk przed śniegiem. Najbardziej ekstremalni paranoicy tak bardzo boją się ośnieżenia (względnie uwięzienia w śniegu), że wizja ta przyprawia ich o zimne poty, ataki paniki, poczucie zagrożenia i nadchodzącej wielkimi krokami zagłady.

8. W całej historii zimowych igrzysk olimpijskich nigdy nie zdarzało się tak, aby ich organizatorem było któreś z państw leżących na południowej półkuli. Co ciekawe, jak do tej pory tylko Argentyna (bezskutecznie) próbowała się ubiegać o prawa do ich organizacji. Problemem są jednak warunki atmosferyczne panujące w tym kraju.

Zagadki  o Zimie

  1. Po drodze zimowej pędzą silne konie,
    Ciągną wielkie sanie a na nich – wesoło!
    Chociaż śnieżek prószy, ludzie uśmiechnięci,
    Zaraz przy ognisku staną sobie wkoło

2. Gdy nadchodzi, wodę skuwa,
Każdy czapkę wnet nasuwa,
Śnieg jest sypki, jak ta mąka,
Sople wiszą w wielkich strąkach!

3.W czerwonym płaszczu nocą się skrada
I pod choinką prezenty składa.
Ma długą brodę, czapkę i laskę,
Odwiedza dzieci, co obchodzą Gwiazdkę.

4. Drzewko to zawsze zielone,
Na czas Gwiazdki wystrojone,
Pod nim zaś Mikołaj Święty
Pozostawił nam prezenty.

5. Choinkowe ozdoby
Okrągłe jak słońce,
Jak ono złociste
I blaskiem świecące.

6. Oto domek Eskimosa,
Biały domek z lodu.
Choć w dotyku zimny,
To nie wpuszcza chłodu!

7. Kiedy mrozik szczypie,
Kiedy śnieżek pada,
Każdy ją natychmiast
Na głowę zakłada.

8. Mróz w niego zmieni każdą kroplę wody,
Czy to jezioro, czy staw, czy kałuża,
Czasem obleka z siłą mokre schody,
Szansa na przewrócenie wtedy bardzo duża!

9. Ten śniegowy panicz
Garnek ma na głowie,
W miejscu nosa marchew,
Ulepił go człowiek!

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI JUSTYNY DĄBEK 

CIEKAWOSTKI O LASACH

  1. Czym jest las?

Las to duży obszar ziemi pokryty drzewami. Pod drzewami rosną mniejsze rośliny, takie jak krzewy i kwiaty. Wśród roślin żyją różne zwierzęta – owady, ptaki, a w niektórych lasach także większe stworzenia, takie jak lisy czy dziki.

2. Jak lasy pomagają nam oddychać?

Podobnie jak inne ssaki wdychamy tlen z powietrza i wydychamy dwutlenek węgla. Drzewa pomagają nam, bo pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają dużo tlenu.

3. W których lasach są najwyższe drzewa?

W lasach sekwojowych w Kaliforni, w USA. Sekwoje osiągają wysokość ponad 75 metrów – to więcej niż dwudziestopięciopiętrowy budynek!

4. Gdzie jest największy las?

Olbrzymie lasy iglaste ciągną się wzdłuż górnej część Azji, Europy i Ameryki Północnej.

Największym lasem deszczowym jest PUSZCZA AMAZOŃSKA. Ma powierzchnię ponad 5 milionów kilometrów kwadratowych i pokrywa dwie trzecie Ameryki Południowej.

5. Czym są lasy liściaste?

Lasy liściaste składają się głównie z trzech gatunków, takich jak dęby, buki czy klony.

6. Dlaczego niektóre lasy są w zimie nagie?

Pnie i gałęzie drzew są twarde i mocne, ale liście większości drzew liściastych są cienkie jak papier i słabe – zbyt słabe, by przetrwać ostrą zimę. Dlatego większość drzew liściastych zrzuca liście jesienią, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy my zaczynamy się cieplej ubierać.

7. Które drzewa nie zrzucają liści na zimę?

O drzewach, które nie zrzucają liści na zimę, mówimy, że są „wiecznie zielone”. Do takich drzew należy eukaliptus, którego liśćmi żywi się koala.

8. Gdzie żyją koale?

Koale żyją tylko w koronach drzew australijskich lasów eukaliptusowych.Prawie w ogóle nie piją, bo woda potrzebna im do życia jest zawarta w ich pożywieniu. Ich nazwa pochodzi od słowa z języka Aborygenów, oznaczającego „bez picia”.

9. Dlaczego sosny mają igły?

Dzieje się tak dlatego, że liście sosny są twarde i wąskie igiełki, dość wytrzymałe, by przetrwać zimową pogodę.

10. Czy istnieją małe szyszki?

Oczywiście, że tak! Najmniejsze szyszki są niewiele większe od paznokcia kciuka.

11. Czy w lasach deszczowych pada deszcz?

Nie pada, tylko leje! W tych lasach tropikalnych deszcz pada niemal każdego dnia, a na każdy rok przypada aż 200 dni burzowych.

12. Dlaczego drzewa w lasach deszczowych są jak parasole?

Korony drzew w lesie deszczowym są tak szeroki i gęste, że działają jak parasole, nie dopuszczając do ziemie znacznej części opadów. Zatrzymują też światło słoneczne, przez co przy ziemi panuje tajemniczy półmrok.

13. Które drzewo wygląda jak las?

Pojedyncze drzewo figowca bengalskiego – banianu – może zamienić się niemal w cały las. Niektóre spośród jego gałęzi wbijają się w ziemię, gdzie wypuszczają korzenie i zamieniają w grube pnie.

14. Które lasy są najzimniejsze?

Lasy na dalekiej północnej Azji, Europy i Ameryki Północnej. Mogą tu przetrwać tylko najbardziej wytrzymałe drzewa, więc lasy północne tworzą głównie drzewa iglaste.

15. Które lasy ciągle się zmieniają?

Każda pora roku przynosi zmiany w lasach liściastych klimatu umiarkowanego. Drzewa są nagie w zimie, wiosną jednak okrywają się świeżymi liśćmi. Jesienią liście przybierają różne barwy, nim opadną na ziemię.

16. Które drzewo dusi i ściska?

Indyjskie drzewo o nazwie BANYAN to prawdziwy morderca!. Jego nasienie kiełkuje wysoko na gałęzi innego drzewa. Jego korzenie stale rosną, robią się coraz dłuższe – oplatają gałęzie, pień i w końcu zagłębiają się w ziemię.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI BASI SIENICKIEJ

Ciekawostki o jesieni.

Jesień to specyficzna pora roku. Albo się ją lubi albo nie lubi. Lecz każdy musi ją tolerować, ponieważ co roku gości ona w Polsce. O pięknej złotej jesieni powstawały już piosenki, wiersze i filmy.

Większości z nas kojarzy się ona z powrotem do szkoły i rozpoczęciem nauki. Jednak pamiętaj, że coś musi się skończyć, aby coś mogło się zacząć. Zatem, czego jeszcze nie wiesz o jesieni?

1. Oficjalny pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Jej ostatnim dniem jest 22 grudnia, kiedy to zaczyna się kalendarzowa zima. W naszej szerokości geograficznej, za miesiące jesieni uważamy wrzesień, październik i listopad.

2. Czy wiesz dlaczego jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub brązowy? Dzieje się tak za sprawą ograniczonego dostępu do słońca, jeśli jest mało słońca liście nie mają odpowiedniej ilości chlorofilu (barwnik zielony). Zapewne teraz zastanawiasz się, dlaczego zmieniają kolor na żółty. Ponieważ wytwarzają wtedy inne barwniki takie jak karoten (barwnik pomarańczowy).

3. Czy wiesz dlaczego jesienią drzewa zrzucają liście? Drzewa pozbywają się liści, aby nie tracić wody podczas zimy. Drzewa doskonale wiedzą, kiedy mają odciąć wodę od gałązek za sprawą długości dnia, gdy poznają, że dzień jest krótszy drzewa automatycznie, za pomocą przegrody w gałązce odcinają dopływ wody i listki spadają z drzewa.

4. Zapewne jesień kojarzy Ci się również z odlatywaniem ptaków do ciepłych krajów, dzieje się tak za sprawą tego, że ptaki, które odlatują nie miałyby możliwości przetrwania w tak ciężkich warunkach, ponieważ nie miałyby możliwości zdobycia pożywienia. Miedzy innymi do takich ptaków należą bociany.

5. Dlaczego ptaki wiedzą kiedy odlatywać do ciepłych krajów, zapewne wiele razy się nas tym zastanawiałeś/aś. Ptaki doskonale czują zmiany pogodowe. Jednak najważniejsza jest dla nich długość dnia, kiedy zauważą, że dzień staje się krótszy.

6. Czy wiesz, że listopad jest najbardziej pochmurnym miesiącem w całym roku, zazwyczaj wtedy następuje załamanie pogody, które skutkuje tym, że nasze samopoczucie staje się gorsze.

7. Jesień wpływa na gorsze samopoczucie głównie dlatego, że dzień jest krótszy i brakuje nam promieni słonecznych.

Polska złota jesień uważana jest przez Polaków za jedną z najpiękniejszych pór roku. Przepiękne kolory liści i szum pod nogami spowodowany ich opadaniem przenosi nas do historii jak z bajki. Warto zauważyć, że nie każdego roku możemy podziwiać, tą piękną formę jesieni. Wszystko zależy od prądów atmosferycznych, które właśnie w tym czasie przechodzą nad Polską.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI AGNIESZKI STRZAŁKI

ZWIERZAKI-CUDAKI

PATYCZAKI

Ale z ciebie patyczak !” – mówią koledzy, gdy mają bardzo szczupłego kumpla niejadka. Czy ta nazwa ma coś wspólnego z patykiem? Oczywiście. Patyczaki to owady, których ciało do złudzenia przypomina cieniusieńkie gałązki. Kolor i kształt tych dziwnych zwierząt ma ogromne znaczenie – pozwala im pozostać niezauważonymi wśród gęstwiny roślin. W taki właśnie sposób te łagodne stworzenia bronią się przed drapieżnikami. Chociaż nie można ich pogłaskać ani przytulic, wielu ludzi chętnie hoduje je w swoich domach. Patyczaki są roślinożerne i mogą mieszkać w terrarium. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, gdyż w naturze są mieszkańcami krajów cieplejszych niż Polska.

MODLISZKA

Modliszka nie ma raczej nic wspólnego z modlitwą, choć przednie odnóża tego owada są ułożone w taki właśnie sposób, jakby zwierzę szykowało się do odmawiania pacierza. Modliszki lubią ciepły klimat, ale i w Polsce można je spotkać. Występują u nas bardzo rzadko, dlatego są objęte całkowitą ochroną.
Modliszki mają tak bardzo ruchomą głowę, że mogą oglądać się za siebie. Są owadami drapieżnymi, słynącymi z tego, że nie gardzą także przedstawicielami swojego gatunku – są więc kanibalami. Upolowana zdobycz przytrzymywana jest przednimi odnóżami i natychmiast zjadana. Samce modliszek, zalecające się do swojej wybranki, muszą się mieć na baczności, aby nie stać się jej posiłkiem.

PADALEC

Padalec to zupełnie wyjątkowe zwierzę, często mylone z wężem. Tymczasem jest to niegroźna, beznoga jaszczurka żywiąca się owadami i ich larwami, dżdżownicami i bezskorupowymi ślimakami. Padalce występują w całej Europie na terenach leśnych, a także na łąkach lub w ogrodach. Mają długie, walcowate ciało pokryte łuskami, zazwyczaj w różnych odcieniach brązu. W odróżnieniu od węży posiadają otwory uszne i ruchome powieki. Na terenie naszego kraju podlegają całkowitej ochronie. Małe padalce rodzą się w przeźroczystych osłonkach, które opuszczają zaraz po urodzeniu. Dlatego też mówi się o nich, iż są jajożyworodne. Na zimę szukają sobie schronienia w norkach, stertach liści i gałązek lub w spróchniałych pniach drzew. W razie niebezpieczeństwa padalec, tak jak większość jaszczurek, może odrzucić swój ogon, aby zmylić przeciwnika. Nowy ogonek wprawdzie odrasta, ale jest zawsze nieco krótszy. Pamiętajcie, że padalce są dla człowieka zupełnie niegroźne, więc przyjrzyjcie się im uważnie i nie mylcie ich z jadowitą żmiją zygzakowatą.

PCHŁA

Gdy twój domowy pupil – kotek lub piesek – często się drapie i jest wyraźnie zdenerwowany, może to oznaczać, że w jego sierści zamieszkały pchły. Są to malutkie, bezskrzydłe owady żywiące się krwią. Żyją kosztem innych zwierząt i dlatego nazywamy je pasożytami. Podróżują sobie na grzbiecie psa, kota lub innego zwierzęcia i gryzą go. Są bardzo żarłoczne – potrafią wyssać piętnaście razy więcej krwi niż same ważą. Pchły są mistrzyniami w skokach, skaczą bardzo szybko i niezwykle wysoko. Gdybyśmy skakali tak jak one, to jednym susem moglibyśmy znaleźć się na dachu bardzo wysokiego wieżowca.
Żeby pozbyć się tych nieproszonych gości z sierści naszych zwierząt, trzeba stosować specjalne płyny i szampony. Najlepiej, gdy przepisze je weterynarz.

PIJAWKA

Jest to niewielkie stworzenie o kurczliwym, segmentowanym ciele, zamieszkujące głównie wody słodkie. Pijawki są wyposażone w przyssawki, którymi przytwierdzają się do podłoża. Wiele z nich to gatunki pasożytnicze, tzn. odżywiające się kosztem innych zwierząt. Pijawki znane są z tego, że przyczepiają się do ciała ofiary i piją jej krew niczym maleńkie wampiry. Jednak nie zawsze należy obawiać się tych zwierząt. Wręcz przeciwnie, od tysięcy lat stosuje się je w medycynie. Ślina tych stworzeń zawiera bowiem substancje korzystnie wpływające m.in. na nasz układ krwionośny. Z tego powodu niektórzy chętnie dają się possać pijawce lekarskiej.

ŚWIERSZCZE

Stworzenia te są często bohaterami bajek, wierszyków i opowiadań dla dzieci. Kto z nas nie słyszał o świerszczu grającym za kominem albo nie zna mądrego świerszcza z bajki o Pinokiu?

W rzeczywistości są to małe, wszystkożerne owady, zamieszkujące głównie łąki, pola i pastwiska. Czasami mieszkają na drzewach, ale najczęściej w maleńkich, wykopanych przez siebie norkach, W ludzkich domostwach spotkać można świerszcza domowego. Niektórzy ludzie hodują świerszcze, trzymając je w terrariach. Świerszcze maja trzy pary nóg i dwie pary skrzydełek, a okrągła główka wyposażona jest w długie czułki. Owady te skaczą tylko na niewielkie odległości, ale za to całkiem dobrze biegają. Słyną z tego, że „grają” lub „cykają”. Te charakterystyczne „ćwierkania” wydają samce, aby przywabić do siebie samice.

STONOGA

Stonoga to nie tylko postać z bajki. Stonogi istnieją naprawdę. Taką nazwę noszą maleńkie stawonogi, zamieszkujące często wilgotne piwnice i szklarnie. Lubią podmokłe miejsca. Można je spotkać pod gnijącymi liśćmi, pod próchniejącymi gałęziami i pod korą drzew. Odżywiają się resztkami obumarłych roślin i zwierząt. Mają spłaszczone ciało o jajowatym kształcie, pokryte chitynowym pancerzykiem.
Jednak wbrew nazwie, którą posiadają, natura nie wyposażyła ich w sto nóg. Stonoga marmurowa, najpopularniejsza w naszym kraju, ma siedem par odnóży, co daje zaledwie 14 sztuk.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI JUSTYNY DĄBEK

CIEKAWOSTKI O ROŚLINACH

  1. Ile jest gatunków roślin na Ziemi?

  • Na ziemi jest ponad 300 000 różnych gatunków roślin

  1. Gdzie rosną rośliny?

  • Rośliny rosną prawie wszędzie – w lasach i na polach, na pustyniach i w górach. Oprócz powietrza rośliny potrzebują do życia wody i słońca, nie rosną więc w miejscach całkiem suchych lub całkiem ciemnych.

  1. Czy rośliny naprawdę żyją?

  • Rośliny to organizmy żywe. Potrzebują do wzrostu powietrza, jedzenia i wody, mogą też się rozmnażać. To dowodzi, że są żywe.

  1. Czy koralowce i ukwiały są roślinami?

  • Koralowce i ukwiały wyglądają jak rośliny, ale to tylko pozory. W rzeczywistości są ZWIERZĘTAMI!

  1. Dlaczego łodygi w roślinach są takie proste?

  • Roślina musi trzymać swe liście zwrócone ku słońcu, bo potrzebuje światła do produkcji pożywienia. Wiele roślin stara się wykształcić jak najdłuższe proste łodygi, by przerosnąć swych sąsiadów i być bliżej słońca.

  • Nie wszystkie rośliny mają proste łodygi. Niektóre okręcają się wokół innych roślin, by w ten sposób wspiąć się ku światłu.

  1. Które rośliny rosną w wodzie?

  • Olbrzymia LILIA WODNA, WIKTORIA KRÓLEWSKA, rośnie w jeziorach i rzekach Ameryki Południowej. Jej korzenią tkwią w mule, a wielkie liście pływają na powierzchni wody, bo tam jest najwięcej słońca! Każdy liść ma zawinięte do góry brzegi, by mógł odpychać inne liście.

  1. Które rośliny są najmniejsze?

  • Istnieją tak małe rośliny, że można je oglądać tylko pod mikroskopem. Te najmniejsze pływają w jeziorach i oceanach, a nazywane są FITOPLANKTONEM. Są tak maleńkie, że wieloryby jednym haustem pochłaniają ich miliony!

  1. Czy wszystkie rośliny mają korzenie w mule?

  • Otóż NIE! Niektóre wodorosty unoszą się w wodzie dzięki pęcherzykom powietrza uwięzionym w liściach – tak, jakby miały własne koło ratunkowe!

  1. Która roślina łapie posiłek w pułapkę?

  • MÓCHOŁÓWKA! Wystarczy, by musnął skrzydłem jeden maleńki włosek na krawędzi otwartego liścia, a zamknie się on błyskawicznie.

  1. Która roślina oszukuje muchę?

  • KAPTURNICE PURPUROWE mają niezwykłe liście w kształcie dzbana, które kuszą owady słodkim zapachem. Liście te są pułapkami – kiedy na brzegu usiądzie mucha, traci przyczepność, ześlizguje się do wnętrza liścia i tonie w trawiącym ją soku.

  1. Która roślina chwyta owada w sidła?

  • LIŚCIE ROSICZKI są pokryte włoskami, na których znajdują się krople kleistej substancji. Kiedy jakiś owad usiądzie na liściu, natychmiast się przykleja. Im bardziej się szamocze, tym mocniej przywiera do rośliny. W końcu liść składa się na pół, zakrywa owada i zaczyna zamieniać go w płynny pokarm, który potem wchłania.

  1. Która roślina strzela z biodra?

  • Ogórek zwany TRYSKAWCEM SPRĘŻYSTYM w bardzo szczególny sposób rozsiewa swe nasiona. W miarę jak owoc rośnie, wypełnia się gęstym sokiem. Staje się coraz pełniejszy, aż w końcu pęka, wyrzucają daleko nasiona.

  1. Czy wszystkie rośliny wyrastają z nasion?

  • Truskawki nie potrzebują nasion, by się rozwijać. Wypuszczają boczne pędy zwane rozłogami.

  1. Która roślina rośnie najszybciej?

  • BAMBUS to najszybciej rosnąca roślina świecie. Niektóre jego gatunki mogą urosnąć nawet o metr w ciągu jednego dnia! W tym tempie dosięgłyby dachu dwupiętrowego domu w ciągu jednego tygodnia!

  1. Która roślina rośnie najwolniej?

  • Pewien SAGOWIEC z Meksyku jest chyba najwolniej rosnącą rośliną na Ziemi. W ciągu 120 lat urósł na wysokość zaledwie 10 cm.

  1. Które rośliny są najstarsze?

 

  • Niektóre mchy i paprocie pojawiły się na Ziemi około 350 milionów lat temu. Jednak pierwszymi roślinami na naszej planecie były maleńkie, mikroskopijne rośliny wodne zwane glonami, które pływały w morzach już ponad 3000 milinów lat temu.

 

  1. Która roślina wygląda jak kamień?

  • KAMYKI to rośliny rosnące na pustyniach południowej Afryki. Mają dwa grube soczyste liście, które chętnie zjadłoby każde zwierzę. Jednak jej liście tak bardzo przypominają zwykłe kamienie, że zwierzęta mijają ją obojętnie.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI AGNIESZKI PIETRZAK-TARNOWSKIEJ

TAJEMNICE CZŁOWIEKA

 Kichanie.

Aaaa psik! – znów kichnąłem. Jak to się dzieje?

Kichamy, kiedy mamy katar, jesteśmy przeziębieni albo gdy błona śluzowa naszego nosa i gardła jest podrażniona, np. na skutek alergii. W ten sposób nasz organizm chce się pozbyć szkodliwych czynników, takich jak zanieczyszczenia, pyłki i wirusy.

Zwierzęta również kichają. Jest to odruch oczyszczający, dlatego nie powinno się go powstrzymywać. Podczas kichnięcia następuje wzrost ciśnienia w płucach, kurczą się mięśnie brzucha i mięśnie międzyżebrowe. To dość skomplikowane, ale trwa tylko moment i to bez udziału naszej świadomości. Podczas tego procesu z naszych ust z dużą prędkością wylatuje mokra mgiełka. Kichajcie więc na zdrowie, ale pamiętajcie o chusteczkach!

Katar.

Nasze nosy pełnią bardzo ważną funkcję. Dzięki nim oddychamy i czujemy zapachy. Wewnątrz nosa panuje wilgoć, gdyż jest on wyściełany tzw. błoną śluzową.

Błona ta produkuje bardzo ważną wydzielinę, która wyłapuje wdychane przez nas zanieczyszczenia (w tym zarazki). Ten śluz jest zatrzymywany przez drobne włoski w nosie, do których się przykleja. Jeśli taka wydzielina zalega nam w nosie, najlepiej jest się jej pozbyć, wydmuchując ją w chusteczkę.

Gdy bakterie lub wirusy chorobotwórcze zaatakują błonę śluzową nosa, dostajemy kataru. Wydzielina nosa jest wówczas intensywnie produkowana i ma bardziej wodnistą konsystencję. W ten sposób nasz organizm broni się przed zarazkami. Podobne objawy często pojawiają się u alergików, lecz w takich przypadkach nie są związane z infekcją, a z obecnością związków, które ich uczulają.

Katar to nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia nam oddychanie. Często towarzyszy jej ból głowy, ogólne osłabienie, a czasem pojawia się gorączka. Gdy katar wraz z innymi objawami męczy nas przez kilka dni, najlepiej zgłosić się do lekarza.

Język.

Czy zdarzyło ci się kiedyś „zapomnieć języka w gębie”? Człowiek czuje się w ten sposób np. wtedy, gdy ze zdenerwowania nie wie, co w danej chwili powiedzieć. Przecież to właśnie język jest narządem odpowiedzialnym za umiejętność mówienia.

Ten niewielki i bardzo ruchliwy mięsień ma też inne ważne zadania. Na jego różowej, chropowatej powierzchni znajdują się tzw. kubki smakowe. Dzięki nim rozróżniamy smaki potraw. Język przesuwa pokarm w naszej jamie ustnej w taki sposób, żeby zęby mogły go pogryźć, pomaga w przełykaniu i umożliwia niemowlakom ssanie mleka.

Czkawka.

Na pewno zdarza się Wam czasami dziwne zjawisko nazywane czkawką. Naszym ciałem zaczynają wstrząsać wówczas rytmiczne ruchy, zupełnie od nas niezależne, i wydajemy przy tym śmieszne odgłosy, tzw. czkanie. Skąd się to bierze?

Występująca często czkawka może być objawem choroby, ale zazwyczaj dostajemy jej po prostu wtedy, gdy jemy lub pijemy zbyt szybko. Wtedy mięsień, nazywany przeponą, oddzielający naszą jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej, zaczyna nagle, mimowolnie się kurczyć.

Ludzie wymyślają różne sposoby na pozbycie się czkawki, ale najczęściej trzeba ją po prostu przeczekać. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka minut. Zwierzęta także czasami miewają czkawkę.

Łzy.

Kiedy jest nam smutno, coś nas bardzo boli lub wystraszymy się nie na żarty, wtedy z naszych oczu wydobywa się tajemniczy płyn. Co to takiego i skąd się bierze?

Za produkcję łez odpowiadają gruczoły łzowe, które doprowadzają je do naszych oczu specjalnymi kanalikami. Płyn ten jest niezbędny, aby nawilżać naszą gałkę oczną, zabijać bakterie i wypłukiwać zanieczyszczenia. Łzy składają się głównie z wody, małej ilości soli i białek. Mrugając powiekami, rozprowadzamy łzy po całej gałce ocznej, nieustannie ją nawilżając. Jeżeli wpadnie nam do oka muszka lub paproszek, oko zaczyna łzawić, aby pozbyć się nieproszonego gościa.

Mruganie.

Czasem, gdy kogoś bardzo polubicie, „puszczacie do niego oczko”, czyli mrugacie. Zazwyczaj jednak czynność, jaką jest mruganie, wykonujemy zupełnie nieświadomie. Nasz organizm sam pilnuje, aby powieki zamykały się i otwierały odpowiednio często, bez udziału świadomości. W ciągu dnia mrugamy ok. 12 tysięcy razy.

Dzięki mruganiu gałka oczna pokrywana jest płynem zawierającym substancje bakteriobójcze – tzw. filmem łzowym. Nawilżanie chroni nasze oczy przed wyschnięciem oraz oczyszcza je z brudu i kurzu. Powieka porusza się dzięki najszybszemu w naszym organizmie mięśniowi, dlatego mrugnięcie trwa tak krótko (mniej niż pół sekundy).

Odruchowo mrugamy, by chronić oczy przed zbyt jasnym światłem, przedmiotami pojawiającymi się nagle zbyt blisko oczu, gdy się wystraszymy lub zdziwimy. Czasem częste mruganie – tzw. tiki – mogą świadczyć o chorobie, np. o nerwicy. Wówczas na wszelki wypadek należy zgłosić się do lekarza.

Zwierzęta również mrugają – z wyjątkiem tych, które nie posiadają powiek (np. ryb).

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI JUSTYNY DĄBEK

CIEKAWOSTKI O PTAKACH

  1. Który ptak jest olbrzymem?

  • STRUŚ jest największym żyjącym ptakiem. Mierzy ponad 2,5 metra – gdyby wszedł do twojego mieszkania, sięgałby sufitu!!! Jest też bardzo ciężki, waży tyle samo, ile kuc szetlandzki.

  • Struś nie potrafi fruwać. Jednak kiedy czuje się zagrożony, może biec z prędkością 72 kilometrów na godzinę – szybciej niż koń wyścigowy.

  1. Kto jest największym fruwającym ptakiem?

  • Największym fruwającym ptakiem jest ALBATROS WĘDROWNY. Gdy rozłoży skrzydła, mierzy tyle samo, ile przeciętny samochód!

  1. Który ptak jest najcięższym fruwającym ptakiem?

  • Najcięższym fruwającym ptakiem jest AFRYKAŃSKI DROP zwany także DROPEM OLBRZYMIM. Czasami ma nawet problemy z oderwaniem się od ziemi!

  1. Który ptak fruwa najszybciej?

  • Najszybszym rekordzistą jest SOKÓŁ WĘDROWNY. Pikuje n swoją ofiarę z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę, jest więc bez wątpienia najszybszym ptakiem na Ziemi.

  1. Który ptak jest najmniejszy?

  • W tropikalnych lasach deszczowych żyją ptaki mniejsze nawet od motyli. Prawdopodobnie najmniejszy spośród nich jest HAWAŃCZYK. Jest tak mały, jak oko strusia i może usiąść na czubku ołówka!

  1. Które ptaki mają łuski?

  • WSZYSTKIE! Stopy i nogi ptaków są pokryte łuskami, podobnie jak skóra węży i jaszczurek. Ale to nie wszystko – choć ptasie pióra wydają się miękkie w dotyku w rzeczywistości są zbudowane z twardego, rogowatego materiału, tak samo jak łuski.

  1. Które ptaki potrafią fruwać do tyłu?

  • KOLIBRY! To jedyne ptaki, które potrafią fruwać do tyłu. Mogą także fruwać do przodu, na boki i do góry nogami!

  1. Ile piór ma ptak?

  • Im większy ptak, tym więcej ma piór. Koliber ma około 900 piór, podczas gdy łabędź ma ich 25 000!!! Pióra mogą mieć najróżniejsze kolory i kształty. Delikatne pióra puchowe ogrzewają ptaki, inne chronią je przed deszczem i śniegiem, a największe i najmocniejsze są konieczne do latania.

  1. Które ptaki fruwają bezszelestnie?

  • SOWY mają skrzydła zakończone specjalnymi piórami, które umożliwiają im bezszelestny ruch. Większość sów poluje w nocy, spadając znienacka na króliki, myszy i inne drobne zwierzęta. Ich ofiary nie słyszą nadlatującego wroga i nie mają czasu na ucieczkę.

  1. Który ptak węszy przez całą noc?

  • NOWOZELANDZKI PTAK KIWI poluje w nocy, wyszukując za pomocą węchu robaki, owady i inne smakowite przekąski. Nozdrza kiwi znajdują się w nietypowym dla ptaka miejscu, bo na końcu dzioba. By znaleźć sobie jakiś posiłek, kiwi musi jedynie włożyć dziób w ziemię i pociągnąć mocno nosem.

  1. Który ptak wygląda jak straszydło?

  • Jeśli spróbujesz nastraszyć WOJOWNIKA OZDOBNEGO on prawdopodobnie nastraszy ciebie! Ten ptak ma na głowie grzebień długich piór. Kiedy czuje się zagrożony, podnosi je, co sprawia, że wygląda na znacznie większego i groźniejszego, niż jest w rzeczywistości – zazwyczaj ten widok wystarcza, by odstraszyć nieprzyjaciół.

  1. Kiedy ptaki mają zęby?

  • Kiedy pisklę zamknięte jest jeszcze we wnętrzu jaja, na jego dziobie wyrasta jeden ząb. Gdy nadchodzi pora wylęgu, pisklę używa tego zęba do rozłupywania jaja od środka. Potem nigdy go już nie potrzebuje, więc ząb wkrótce odpada.

  1. Który ptak nosi kask?

  • GŁUPTAKI są świetnymi nurkami. Spadają do morza z dużej wysokości, by złapać rybę. Od częstego uderzania w wodę z dużą siłą mogłaby je rozboleć głowa, dlatego mają bardzo grubą czaszkę, przypominającą hełm, która zapewnia im bezpieczeństwo.

  1. Jak pingwiny znoszą zimno?

  • Pingwin cesarski jest jedynym zwierzęciem, które może przetrwać antarktyczną zimę na lądzie. Pingwiny mają gruby płaszcz z piór, a pod skórą jeszcze grubszą warstwę tłuszczu. Mimo to tłoczą się w ciasnych grupach, ogrzewając się nawzajem podczas mroźnej zimy.

  1. Jak ptaki na pustyni znoszą upał?

  • MALEŃKA SÓWECZKA KAKTUSOWA żyje na gorących pustyniach Ameryki. Podobnie jak wiele innych zwierząt pustynnych w ciągu dnia odpoczywa ukryta przed palącymi promieniami słońca. Dziupla we wnętrzu kaktusa kolumnowego doskonale nadaje się na taką kryjówkę. Grube, mięsiste ściany rośliny zatrzymują żar i zapewniają chłodne schronienie sennej sówce.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI BASI SIENICKIEJ

CIEKAWOSTKI O ZIELONEJ GÓRZE 

W każdym mieście znajdują się jakieś magiczne i niepowtarzalne miejsca, w każdym z nich drzemie jakaś tajemnica, która wyróżnia go na tle pozostałych miast i regionów. Poniżej kilka ciekawostek dotyczących Zielonej Góry.

Czy wiesz, że…?

  • w Zielonej Górze znajduje się jedyna w Polsce Palmiarnia z restauracją i kawiarnią, w których pośród egzotycznej roślinności zjeść można pyszne specjały kuchni polskiej i nie tylko….? Palmiarnia znajduje się na szczycie Winnego Wzgórza, a z jej tarasów podziwiać można panoramę miasta;

 

  • w Zielonogórskiej Palmiarni znajduje się jeden z największych zegarów o drewnianej konstrukcji w Europie? KronoZegar to unikatowa konstrukcja zegara z kukułką, w całości wykonana z drewnianych oraz drewnopochodnych elementów. Przy budowie zegara opierano się na mechanizmie wykorzystywanym przy produkcji szwajcarskich zegarków, dzięki czemu ten ogromy zegar odmierza czas bardzo precyzyjnie. Całość waży 2 tony i mierzy 10 m. Prace nad zegarem trwały pół roku;

 

  • w Zielonej Górze znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Wina, w którym podziwiać można dawne przedmioty do wytwarzania tego trunku? Muzeum daje możliwość wszechstronnego zapoznania się z poszczególnymi etapami rozwoju winiarstwa od średniowiecza po czasy współczesne. Szczególny nacisk położono tu na rozwój tradycji winiarskich w Zielonej Górze;

 

  • w Zielonej Górze od ponad 150 lat odbywa się największe Święto Wina w Polsce, w trakcie którego władzę nad miastem przejmuje Bachus? W tym czasie możesz wybrać się na jedną z okolicznych winnic i spróbować lokalnego trunku. Pobyt umilają liczne koncerty a na zakończenie święta podziwiać można barwny korowód;

 

  • niebywałą atrakcją Zielonej Góry jest najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia wodna o długości 210 metrów, która znajduje się na basenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Sulechowskiej 41;

 

  • mniej znaną ciekawostką przyrodniczą jest fakt, iż Zielona Góra jest miastem srok. Liczba 715 par wylęgowych (31 par na km2) oznacza najprawdopodobniej największą na świecie liczebność populacji srok w mieście, a badane były także takie ośrodki jak Sheffield, Manchester, Dublin i Berlin;

 

  • piękny murowany wiatrak typu holenderskiego stoi przy byłej ulicy Lindenberg (teraz ulica Chopina, wówczas na Lipowym Wzgórzu). Z zachowanych planów wynika, że sześciokątnej podstawy miał prawie 9 metrów szerokości, niegdyś służył do mielenia mąki, a współcześnie produkuje prąd wykorzystywany do zewnętrznego oświetlania budynku. Wiatrak to jedno z ciekawszych miejsc w Zielonej Górze, a w jednym z okien znajduje się figurka Bachusika zwanego Wiatrakusem. Każde skrzydło tego wiatraka waży ok. 220 kg i ma ok. 8 metrów długości;

 

  • 6 km od centrum Zielonej Góry (dzielnica Przylep) znajduje się Aeroklub Ziemi Lubuskiej, gdzie swoje pierwsze loty odbywała grupa akrobacyjna Żelazny? Przy aeroklubie działa ośrodek szkolenia lotniczego podzielony na sekcje – spadochronową, paralotniową, swobodną, motolotniową, modelarską, szybowcową oraz samolotową;

 

  • w administracyjnych granicach Zielonej Góry znajduje się kilka stadnin konnych? Szeroka gama usług od nauki jazdy, przez hipoterapię, pensjonaty dla koni aż po wynajem bryczek zachęcają do skorzystania z oferty. Zielona Góra to niewątpliwie miasto przyjazne miłośnikom jazdy konnej;

 

  • wybierając się do Cigacic możesz przeżyć niesamowitą przygodę, zjednoczyć się z przyrodą i odpocząć. Podczas przejażdżki galarem można obserwować całą nadodrzańską przyrodę, m.in. roślinność wodną, gniazdujące tu czaple i bociany oraz bobry, które są architektami tutejszych terenów. Galary zostały własnoręcznie wykonane z drewna i są replikami galarów z XVIII i XIX wieku.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI AGNIESZKI STRZAŁKI 

CIEKAWOSTKI O ZDROWYM ODŻYWIANIU

1. Zdrowe jedzenie nie pozostaje świeże zbyt długo.

2. Błonnik pomaga organizmowi trawić pokarm. Znajduje się w warzywach, pełnych ziarnach i owocach.

3. Witaminy pomagają Twojemu organizmowi zachować zdrowie i zwalczać choroby. Witaminy znajdują się w owocach i warzywach.

4. Cytryna ma więcej cukru niż truskawka. Mają też tak dużo kwasu cytrynowego, że nie zauważamy, jakie są słodkie.

5. Żółtka jaj mają znacznie więcej składników odżywczych niż białka.

6. Banany to nie jedyne owoce z potasem. Awokado ma dwa razy więcej potasu niż banany i jest bogate w jednonienasycone tłuszcze, które łatwo spalają się jako energia.

7. Białko, które znajduje się w mięsie, produktach mlecznych, fasoli i rybach, buduje mięśnie i naprawia uszkodzenia w Twoim ciele.

8. Jedz dużo warzyw i owoców. Zaleca się spożycie co najmniej 5 porcji różnych owoców i warzyw dziennie. Mogą one być świeże, mrożone, konserwowane lub suszone. Porcja świeżych, konserwowanych lub mrożonych owoców i warzyw wynosi 80 g. Porcja suszonych owoców wynosi 30g.

9. Zdrowa dieta może sprawić, że skóra będzie błyszczeć.

10. Twoja skóra ciężko pracuje. Jest nie tylko największym organem w organizmie, ale także broni się przed chorobami i infekcjami, reguluje Twoją temperaturę i wspomaga produkcję witamin.

11. Pomidory nie powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ tracą swój smak.

12. Ryby są dobrym źródłem białka i zawierają wiele witamin i minerałów. Ryby tłuste są bogate w tłuszcze omega-3, co może pomóc w zapobieganiu chorobom serca.

13. Banany z zieloną końcówką są dla Ciebie lepsze niż banany dojrzewające. Banany zawierają dużo cukru i jeśli są spożywane z białkiem, poziom insuliny jest normalizowany.

14. Naklejki na owocach są jadalne. Chociaż logiczną rzeczą do zrobienia jest zdjąć je, są one wykonane z papieru jadalnego, a nawet klej jest spożywczy, na wszelki wypadek, gdybyś zjadł naklejkę, nie zauważając.

15. Miód nigdy się nie psuje. Miód sprzed ponad 5 tysięcy lat został znaleziony w stanie jadalnym.

16. Brokuł zawierają dwukrotnie większą ilość witaminy C niż pomarańcza. Zawiera tyle samo wapnia, co mleko pełne, i jest łatwiej przyswajalny przez nasz organizm.

17. Dodatek cukru dostarcza pustych kalorii i jest uważany za główną przyczynę chorób, które zabijają miliony ludzi każdego roku.

18. Ogórki składają się w 96% z wody. Tak jak sałata i cukinia.

19. Sól morska jest nie mniej lub bardziej zdrowa niż zwykła sól.

20. O dziwo, mrożone warzywa są bardziej pożywne niż te nie mrożone. Zazwyczaj są zamrażane krótko po zebraniu.

21. Na świecie jest około 10 tysięcy różnych rodzajów jabłek.
22. Świeże zioła mogą zmienić przepis ze zwykłego na interesujący, dodając smak i zmniejszając zapotrzebowanie na sól lub cukier w zdrowej kuchni.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI ANI FIREK 

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Proponuję zestawienie niezwykłych, mniej oczywistych faktów i ciekawostek, które w jakiś sposób zmieniają nasz sposób spojrzenia na świat.

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI AGNIESZKI PIETRZAK-TARNOWSKIEJ

Świat nauki kryje w sobie mnóstwo niespodzianek i tajemnic, jest również niezwykle ciekawy. Dlatego, jeśli lubisz poznawać nowe informacje z fizyki, matematyki, biologii czy chemii lub chcesz po prostu pochwalić się w szkole jakąś ciekawostką, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej zostały zebrane najbardziej interesujące fakty związane z nauką.

  1. Fata Morgana jest zjawiskiem fizycznym, nie zaś złudzeniem optycznym czy złudzeniem wizualnej percepcji. Czynnikiem, który warunkuje jego powstawanie, jest bardzo silne nagrzanie ogromnej powierzchni podłoża, np. piasku na pustyni. Świetlne promienie są wtedy zakrzywione w górę, ku chłodniejszemu, a mianowicie gęstszemu powietrzu. Do oka obserwatora, pozornie z innego kierunku, docierają zakrzywione promienie, co skutkuje powstaniem zwierciadlanego obrazu.
  2. Jeden pełny obrót Ziemi wokół osi trwa 23h 56 min i 4s. Minuty, których brakuje są wynikiem przesunięcia się Ziemi na orbicie – gdyby pełny obrót trwał 24 godziny, to następnego dnia o tej samej porze, Słońce znalazłoby się na niebie w innym punkcie.
  3. Szerokość kąta ludzkiego widzenia, wliczając widzenie peryferyjne i ruch gałek ocznych, wynosi 200°, natomiast bez ruchu gałek ocznych, pole widzenia człowieka, rozciąga się na około 180°, co oznacza, że możemy dostrzec katem oka coś, co znajduje się nieco za nami.
  4. Impulsy nerwowe w ciele zdrowego człowieka, rozchodzą się z prędkością 350 km/h.
  5. Najsilniejszą znaną trucizną jest botulina, czyli jad kiełbasiany. Na liście najsilniejszych trucizn, zaraz po botulinie, znajdują się toksyny wywołane przez bakterie dyzenterii i tężca.
  6. Guzek Darwina, inaczej guzek małżowiny, to znajdujące się w tylnej, górnej części małżowiny usznej – zgrubienie, które jest cechą wrodzoną około 10% ludzi. Nazwa wywodzi się od Charlesa Darwina, który podał go jako dowód na takie samo pochodzenie wszystkich naczelnych oraz jako przykład szczątkowego anatomicznego elementu.
  7. Nazwy pierwiastków erb, itr, iterb, terb wzięły się od nazwy kopalni Ytterby. W tej szwedzkiej kopalni wydobywano wiele unikatowych minerałów, a także odkryto cztery nowe chemiczne pierwiastki. Zostały nazwane w ten sposób dla upamiętnienia ich pochodzenia.
  8. W 1952 roku David Ben – Gurion – ówczesny premier Izraela, złożył propozycję Albertowi Einsteinowi objęcia przez niego urzędu prezydenta Izraela. Einstein jednak odmówił.
  9. Temperatura, w której woda wrze, jest zależna od ciśnienia. Dlatego też na szczycie Mount Everest woda wrze w temperaturze 68°C, natomiast w głębi oceanu, w pobliżu geotermalnych otworów może pozostać w ciekłej postaci w temperaturze znacznie przekraczającej 100°C.
  10. Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych mórz na świecie. Powstało ono około 12 000 lat temu, po zakończeniu epoki lodowcowej. Przechodziło także kilkakrotnie zmiany z jeziora w morze i na odwrót.
  11. Licząc słoje w drzewie możemy dokładnie określić jego wiek, gdyż co roku przyrasta jeden słój. Takie samo zjawisko, można zaobserwować na dnie jeziora. W niektórych zbiornikach warstwy osadu zachowują się na dnie. Jasna i ciemna lamina powstaje w ciągu roku. Licząc warstwy, zaczynając od dna współczesnego i idąc w głąb osadu, można wyznaczyć dokładne daty jego gromadzenia.
  12. Liczba Grahama jest największą na świecie liczbą, która znalazła zastosowanie. Twórcą jest Ronald Graham, który ja wymyślił, aby oszacować problem Grahama-Rothschilda. Liczba ta jest tak duża, że nie da się jej zapisać przy pomocy metod tradycyjnych.
  13. Otto von Guericke w roku 1654 przy użyciu „półkul magdeburskich” udowodnił istnienie ciśnienia atmosferycznego. W tym doświadczeniu wykorzystane zostały dwie metalowe półsfery o średnicy 42 centymetrów każda, o dokładnie zeszlifowanych krawędziach. Półsfery zostały do siebie dociśnięte oraz uszczelnione, a następnie, ze środka wypompowano powietrze. Do rozerwania powstałej kuli, potrzebne było 16 koni. Była to demonstracja pokazująca istnienie atmosferycznego ciśnienia.
  14. W roku 1911 Robert Millikan za pomocą mikroskopu i kropel oleju zmierzył ładunek elementarny. Bez znajomości ładunku, pomiar masy elektronu sprawiał wielki problem. Przełomem było właśnie doświadczenie przeprowadzone przez Millikana, w którym przy użyciu mikroskopu optycznego i kropki oleju, spadającej w polu elektrycznym, wyznaczył ładunek elektryczny.
  15. Efekt dudnienia to zjawisko, które zostaje wykorzystane przy strojeniu instrumentów muzycznych. Dobry słuch nie wystarczy, żeby uzyskać wzajemną zgodność dźwięków. Potrzebny jest do tego również wykorzystanie praw i zjawisk fizycznych z zakresu akustyki. Efekt dudnienia jest więc niezbędny do wyrównania tonów dwóch podstawowych dźwięków bądź ich określonych alikwotów. Zestrajanie trwa do momentu, w którym dudnienie zupełnie zanika.
  16. Syndrom Sztokholmski to zachowanie, w którym zakładnik odczuwa pozytywne uczucia względem swojego prześladowcy. Nazwa została zaczerpnięta od napadu na sztokholmski bank w roku 1973. Podczas zdarzenia kilkoro pracowników banku, na 6 dni zostało zamkniętych w skarbcu. W tym czasie, związali się oni emocjonalnie ze złodziejami i później, już po uwolnieniu, stawali nawet w ich obronie.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI KASI BIENIASZEWSKIEJ 

Ciekawostki ze świata roślin i zwierząt.
DLACZEGO…
…pokrzywa parzy?
Skórkę liści i łodygi pokrzywy pokrywają specjalne włoski. Wierzchołek każdego z nich jest kruchy i odłamuje się przy najlżejszym dotknięciu. Włosek zmienia się wówczas w ostrą igłę, która łatwo przebija skórę. Pieczenie powoduje kwas mrówkowy – zawartość włoska.
Włoski parzące pokrzywy służą jej do obrony przed roślinożernymi zwierzętami.
CO…
…świeci w lesie?
Spróchniałe drzewa w nocy świecą. Ale to nie drewno ma takie właściwości, lecz grzyby! W naszych lasach świeci opieńka miodowa. Jest pasożytem, to znaczy,że żyje kosztem innego organizmu. Jej  grzybnia atakuje żywe komórki drzewa. Osłabione obumierają i …świecą.Po wysuszeniu drewno traci właściwości lampy.
W Azji występują grzyby, które połyskują pomarańczowym, niebieskozielonym i żółtym światłem, a mieszkańcy Australii wykorzystywali swoje świecące grzyby do oświetlania domów.
GDZIE…
…chleb rośnie na drzewach?
W tropikach. Drzewo chlebowe dorasta do 18 m, a z jego gałęzi zwisają ogromne owoce w kształcie bochenków chleba, które ważą 2-5 kg. Po ugotowaniu smakują jak słodkie ziemniaki, a po upieczeniu- jak chleb.
Indie też mają chlebodajne drzewo bochenkowe. Rodzi ono owoce o rekordowej wadze nawet 40 kg. Można jej jeść na surowo, a nasiona piecze się  jak jadalne kasztany.
DLACZEGO…
…leniwiec się leni?
Leniwce całymi dniami wiszą nieruchomo głową w dół. Przytrzymują się gałęzi długimi, hakowatymi pazurami. Ich kończyny nie nadają się do chodzenia po ziemi.
Zwierzęta te schodzą z drzewa raz w tygodniu,żeby się wypróżnić. Potrafią obrócić głowę tak, by się rozejrzeć, nie zmieniając pozycji ciała.. Mają bardzo wolną przemianę materii. Zupełnie nie dbają też o swój wygląd – w ich sierści rozwijają się glony…
Ale lenistwo jest sposobem na przeżycie. Nieruchomy, zielonkawy leniwiec przypomina obrośniętą roślinami gałąź i unika w ten sposób spotkania z jaguarem lub ocelotem.
DLACZEGO…
… ptaki nie potrzebują map?
Ptaki  odbywają dalekie wędrówki z miejsc lęgowych na zimowiska, nie wykorzystując map. Do „ciepłych krajów”,  czyli Afryki, Azji odlatują m.in. jaskółki, bociany, skowronki, szpaki , jerzyki.
Żurawie i gęsi lecą całymi rodzinami, więc młode uczą się od rodziców trasy wędrówki.
Młode bociany muszą mieć wrodzone instrukcje, ponieważ lecą bez przewodników – ich rodzice odlatują kilka dni później.
Ptaki posiadają takie zdolności, ponieważ wyczuwają ziemski magnetyzm, dlatego orientują się w kierunkach świata, jakby miały kompas.. Do nawigacji używają też słońca i położenia gwiazd.
DLACZEGO…
…pająki nie wpadają we własne sieci?
Przędza, z której powstaje pajęczyna, pokrywana jest lepką substancją z gruczołów znajdujących się na odwłoku pająka. Wplata on w tkaną sieć również suche nici i to po nich się porusza. Odnóża pająka, na wszelki wypadek pokryte są tłustą substancją. Dzięki „brudnym” nogom zwierzę nie przykleja się do lepkich nici.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI ALI MAZUR

CIEKAWOSTKI O LUDZKIM CIELE

Przeciętna osoba spędza 33% swojego życia śpiąc. Dla porównania – pies prześpi jakieś 40%, a kot od 50 do 75%.

*****************************************************

Nasz wzrost zmienia się w ciągu doby. Rano, zaraz po przebudzeniu jesteśmy najwyżsi. Wynika to z faktu, że podczas snu wzrasta ilość płynu pomiędzy krążkami międzykręgowymi, co wpływa na nasz wzrost.

********************************************************

Na głowie każdy z nas ma średnio 100 000 włosów (nie licząc zarostu, brwi i rzęs). Rosną one z prędkością mniej więcej 15 cm na rok.

*********************************************************

Każdy z nas ma inny odcisk palców i inny odcisk… języka.

**************************************************

Najmniejsza kość ludzkiego ciała to strzemiączko. Ma około 2,5 mm długości, czyli mniej niż ziarenko ryżu.

*******************************************************

Serce człowieka jest tak mocne, że pompuje krew z taką siłą, która byłaby w stanie „przetransportować” ją w górę z parteru na czwarte piętro.

***************************************************

Najtwardszą częścią ludzkiego ciała jest szkliwo na zębach, a zęby są jedyną częścią ludzkiego ciała, która nie jest w stanie sama się regenerować.

*****************************************************

 

Najszybciej rosną nam włosy na twarzy, a ludzki włos może utrzymać nawet 3 kg. Dodatkowo człowiek w ciągu godziny emituje tyle energii cieplnej, że dzięki niej można byłoby zagotować 1,5 l wody.

***************************************************

Czy wiedziałeś, że tak naprawdę cały czas widzimy swój nos? Tak, widzisz go! Tylko mózg potrafi skutecznie zignorować go z pola widzenia. Co ciekawe, u większości ludzi kciuk ma tę samą długość co nos. A dzięki nosowi może rozpoznać nawet 50 000 różnych zapachów.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI BASI SIENICKIEJ

CIEKAWOSTKI O ZWIERZĘTACH 

Czy wiesz że…?

Najbardziej popularną rasą psa jest labrador. Jego łagodna natura, energiczność i inteligencja wykorzystywane są w służbach policyjnych, a także do pomocy niesionej osobom niepełnosprawnym. Są to również psy, które potrafią utrzymywać świetne relacje z dziećmi.

*****************************************************************

Psy i koty można zidentyfikować po niepowtarzalnym odcisku nosa.

******************************************************************

Słoniom przypada miano największych żyjących ssaków na lądzie.

Mogą spędzać aż 16 godzin dziennie, jedynie jedząc. Dzieje się tak, gdyż są one roślinożercami, a ich organizmy wymagają przyswojenia sporych ilości pokarmu, aby zaspokoić głód.

Słoń jest jedynym ssakiem, który nie potrafi podskoczyć.

Potrafią odnaleźć wodę poprzez zmysł węchu już z odległości około 5 kilometrów.

******************************************************************

Szyja żyrafy może osiągać długość nawet
4 do 5 metrów.

Śpią jedynie godzinę do dwóch w ciągu dnia.

Żyrafi język jest na tyle długi, że ta może nim sięgnąć do uszu, chociażby po to, aby je wyczyścić.

******************************************************************

Dorosły krokodyl przeżyje bez jedzenia nawet rok. Jest to możliwe dzięki wolnemu metabolizmowi i niskiemu zapotrzebowaniu na energię.

******************************************************************

Gepard to najszybsze lądowe zwierzę. Trzy sekundy wystarczą mu na rozpędzenie się do 96,6 km/h lub nawet wyższych prędkości.

Gepard nie potrafi schować swoich pazurów

****************************************************************

Jeże przesypiają nawet 18 godzin dziennie.

***************************************************************

Pandy są zwierzętami, które nie potrzebują określonych pór na spanie. Czy to dzień czy noc, rano czy południe, panda może zasnąć w każdej chwili i gdzie tylko zechce.

*************************************************************

Istnieje na świecie papuga, która nie opanowała zdolności latania. Jest nią kakapo.

************************************************************

Jeśli złota rybka nie będzie miała przez dłuższy czas dostępu do światła, utraci kolor i stanie się biało-szara. Jej pamięć sięga zaledwie 3 sekund wstecz.

 

************************************************************

Uzyskanie pół kilograma miodu oznacza zebranie przez pszczoły nektaru z niemal 2 mln kwiatów.

************************************************************

Koliber to jedyny znany ptak, który potrafi latać do tyłu.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PROPOZYCJA PANI AGNIESZKI STRZAŁKI

CZY WIESZ DLACZEGO…?

Dlaczego jajo nie jest kuliste??

Co było pierwsze – jajko czy kura? Nie… , tym pytaniem nie będziemy się zajmować. Zajmiemy się nieco prostszą kwestią. Dlaczego jajko nie ma kształtu piłeczki do ping-ponga? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: kuliste jajo wytoczyłoby się z gniazda. Owalny kształt sprawia, że jajko może leżeć bezpiecznie, do momentu aż wykluje się z niego pisklę. Poza tym skorupka w jajku „jajowatym” jest bardziej wytrzymała i odporna. Kuliste jajo stłukłoby się o wiele łatwiej.
Dlaczego flamingi stoją na jednej nodze?

Stado flamingów stojących w wodzie prezentuje się naprawdę pięknie i okazale. Flamingi charakteryzuje również niezwykle towarzyskie usposobienie. Jednak chyba każdy, kto choć raz zobaczył flaminga, zadawał sobie pytanie, dlaczego ten ptak stoi na jednej nodze? Może medytuje albo ćwiczy równowagę, a może z jednej nogi łatwiej mu wystartować, by uciec przed drapieżnikiem. Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że muszą wiedzieć na pewno, a nie tylko przypuszczać, jaka jest odpowiedź na to pytanie. W końcu, po wielu badaniach, znaleźli prawidłową odpowiedź. Okazało się, że flamingi stoją na jednej nodze, by dłużej utrzymać ciepłotę ciała.
W wodzie ciało wychładza się szybciej. Być może sam to zaobserwowałeś, gdy przebywałeś zbyt długo na basenie, w wannie lub w morzu.

Z obserwacji wynika, że ptaki znacznie częściej stoją na jednej nodze w wodzie niż na lądzie. Jeżeli flaming miałby zanurzone obie nogi, straciłby więcej ciepła. Co pewien czas ptaki zmieniają nogę, na której stoją, aby uniknąć nadmiernego wychłodzenia jednej kończyny. Podobnie zachowują się także inne ptaki, jak: czaple, bociany czy siewki.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>